YENİ
11 Ocak 2018'de eklendi

EMİSYON & ABSORPSİYON

EMİSYON & ABSORPSİYON

Gıda, madencilik, tekstil sanayi, kozmetik, tarım ve çelik sanayisi gibi pek çok alanda üretilen ürünlerin içeriğindeki metallerin tayininde emisyon ve absorpsiyon ilkelerinden faydalanılarak analizler yapılmaktadır. Bu iki prensibe göre geliştirilen cihaz Atomik Absorpsiyon Spektrometresidir. Bu cihazın yapılmasına imkan sağlayan emisyon ve absorpsiyon terimlerini kısaca açıklayacağız.

Her element temel halde çekirdeğindeki proton sayısı kadar elektrona sahiptir. Bir atomun normal ve en kararlı elektron dağılımı (orbital konfigürasyonu) “temel hal” olarak adlandırılmaktadır. Bir atoma dışarıdan enerji verilirse, bu enerji absorplanır ve elektron dağımınında en dış orbitalde bulunan elektron “uyarılmış hal” olarak bilinen daha az kararlı konfigürasyona çıkar. Bu hal kararsız olduğundan, atom ışık enerjisi yayarak hemen kararlı hale geçer.

Numuneler uyarılmış halde atomlar oluşturmak için termal bir kaynağa maruz bırakılır. Bu termal kaynak alev yada son zamanlarda plazma ile sağlanmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun, uyarılmış haldeki atomlar kararsız olduğundan, kendiliğinden temel hale dönerek ışın yayınlarlar. Yayılan dalga boylarının farklı doğasından dolayı, bir elementin emisyon spektrumu emisyon çizgileri olarak adlandırılan emisyon dalga boylarının toplamından oluşur. Bir emisyon çizgisindeki yoğunluk uyarılmış haldeki atom sayısı arttıkça artar.

Temel haldeki atom uyarılmış hale geçtiği zaman belirli dalga boyundaki ışık enerjisini absorplar. Işık yolundaki atomların sayısı arttıkça, absorplanan ışığın miktarı da artar. Absorplanan ışığın miktarı hesaplanarak, analit miktarı kantitatif olarak belirlenir. Dalga boylarının dikkatlice seçimi ve özel ışık kaynaklarının kullanımı her bir elementi spesifik olarak belirlememize izin verir.

Atomik emisyon ve absorpsiyon arasında bazı temel farklılıklar vardır. Atomik emisyon kullanıldığında, alev iki amaca hizmet eder; numuneyi bir atomik buhar haline çevirir ve sonra termal olarak atomları uyarılmış hale yükseltir. Bu atomlar temel hale döndüğü zaman, cihaz tarafından tanınan ışın yayınlarlar. Yayılan ışığın yoğunluğu çözeltideki ilgili elementin konsantrasyonu ile ilgilidir.

Atomik absorpsiyonda ışığın tek işlevi, temel ışık kaynağından (oyuk katot lambası) ışığı absorplayabilen numuneyi atomik buhar haline getirmektir.

 

Sonuç olarak bu iki temel prensip ticari olarak satın aldığımız tüm ürünlerdeki metallerin miktarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Örneğin süt ürünleri ya da akaryakıtların içeriğinde bulunan insan  ve çevreye zarar veren kurşun miktarının yasal sınırlar içinde olup olmadığı kimyasal olarak emisyon ve absorpsiyon prensipleri kullanılarak yapılan Atomik absorpsiyon Cihazı ile kolayca belirlenebilmektedir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Aralık 2017, 10:50

Herkese Kimya

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin a sapien arcu. Nunc ornare molestie imperdiet. Ut ut mi non lorem pellentesque laoreet nec vel ante. Aenean tincidunt bibendum libero, vel ultricies quam eleifend at. Morbi vitae faucibus sem. Donec semper felis magna, a luctus arcu sagittis non. Proin et...

Devamını Görüntüle