YENİ
21 Kasım 2018'de eklendi

FLUX NEDİR?

FLUX NEDİR?

Fire Assay tekniğinde numune ile birlikte bir kombinasyon halinde sodyum karbonat (Na2CO3), litharj (PbO), silika (SiO2), boraks (Na2B4O7) ve kalsiyum florür (CaF2), indirgeyici bileşen olarak un ve oksitleyici bileşen olarak potasyum nitrat (KNO3) kullanılır. Belirli bir kombinasyonla hazırlanan bu reaktiflere flux, numune ile flux karışımına da “charge” sarj denilmektedir.

Fire assay tekniğinde numunenin nötral, indirgeyici yada oksitleyici karakterde olduğunu belirlemek önemlidir. Bu amaçla cevher yapısını hem analitik hem de metalurjik olarak ortaya çıkarmak gerekebilir.Nötral cevherlerin indirgeme veya oksitleme gücü yoktur ve genellikle silisli, oksitli ve karbonatlı cevherlerdir. İndirgeyici cevherler, litharjı bozundurarak metalik kurşun oluştururlar ve genellikle sulfit ve karbonlu maddelerden oluşurlar. Oksitleyici cevherler, ferrik oksit yada mangan dioksit içerirler, kurşun yada indirgeyici bileşikleri oksitlerler.

Flux için benzer bir tanım , belli bir sıcaklıkta ergimeyen bileşikleri ilgili sıcaklıkta ergiyen bileşikler içerisinde ergir hale dönüştüren bileşikler olarak tanımlamak  mümkündür. Örneğin kuartz tek başına çok yüksek sıcaklıkta ergiyen bir maddedir. Eğer öğütülmüş kuartza bir miktar sodyum karbonat eklersek, assay fırınında kolaylıkla ulaşılabilen sıcaklıklarda ergitebiliriz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Kasım 2018, 13:56

Gangue Mineral Nedir?

Mineraller genellikle iki kısımdan oluşur; metalik yada değerli kısım ve “gangue” yada değersiz kısım. Gangue mineraller kimyasal kompozisyonlarına göre ikiye ayrılır, asidik ve bazik. Silika asidik türe örnektir. Kireç taşı,magnesia, demirin oksit bileşikleri,mangenez, sodyum ve potasyum bazik türlere örnektir.

Devamını Görüntüle