YENİ
26 Şubat 2020'de eklendi

SİYANÜR TÜRLERİ

SİYANÜR TÜRLERİ

1-SERBEST SİYANÜR ( Free Cyanide (CNF) )

Sadece hidrojen siyanür ve çözeltideki siyanür iyonu “serbest” siyanür olarak sınıflandırılabilir. HCN ve CN-in çözeltideki oranları, dengededir; bu denge çözelti pH’sından etkilenir.

Serbest siyanürü tespit etmek için kullanılan yöntemler, zayıf siyanür komplekslerinin stabilitesini değiştirmemelidir, aksi takdirde serbest siyanür sonucuna etki edilebilirler. Serbest siyanürü saptamak için kullanılan yöntemler, daha kararlı siyanür komplekslerinin veya diğer siyanür formlarının yüksek konsantrasyonlarının varlığı nedeniyle etkileşimlerden arındırılmalıdır.

2- ZAYIF ASİTTE AYRIŞABİLEN SİYANÜR, Weak Acid Dissociable Cyanide (CNWAD)

Spesifik siyanür türlerinin ölçülmesini tanımlayan serbest siyanür tanımından farklı olarak, WAD siyanür özel analitik metotlarla tayin edilen siyanür türlerine karşılık gelir. WAD siyanür pH 4.5 civarında CN- nin Cu, Cd,Ni, Zn ve Ag gibi metal komplekslerini içerir.

3- Toplam Siyanür, Total Cyanide (CNT)

Siyanürün bu ölçümü bütün serbest siyanür türlerini, bütün ayrışabilen siyanür türlerini, güçlü metal siyanür bileşiklerini, altın ve platin komplekslerini içerir. Siyanat (CNO) ve tiyosiyanat (SCN) toplam siyanür tanımının dışında tutulur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Ocak 2018, 09:23

EMİSYON & ABSORPSİYON

Gıda, madencilik, tekstil sanayi, kozmetik, tarım ve çelik sanayisi gibi pek çok alanda üretilen ürünlerin içeriğindeki metallerin tayininde emisyon ve absorpsiyon ilkelerinden faydalanılarak analizler yapılmaktadır. Bu iki prensibe göre geliştirilen cihaz Atomik Absorpsiyon Spektrometresidir. Bu cihazın yapılmasına imkan sağlayan emisyon ve absorpsiyon terimlerini kısaca açıklayacağız. Her element temel halde çekirdeğindeki...

Devamını Görüntüle